Cory Kyle, soph. RB, Seagraves
Cory Kyle, soph. RB, Seagraves

BRYAN (AP) -- Seagraves sophomore running back Cory Kyle burst onto the Class A football scene this past season, as he rushed 3,179 yards 43 touchdowns to help lead the Eagles to a 9-5 overall record and an apperance in the Class A, Div. II Regional Final.


His play helped secure him a first team honor in the 63rd Collin Street Bakery/Texas Sports Writers Association's Class A All-State football team for the 2013 season.


Player of the year honors were awarded to Wellington's Terry Gilbreath (offense) and Edgar Tellez (defense), along with Coach of the Year, Wade Williams.


Seagraves senior DB Adrian Quezada was named to the TSWA's second team, while junior G Anthony Ontiveros was named to third team offensive honors.


Honorable mention honors went to junior QB Tanner Rodriguez, sophomore DL Robby Pinon, senior linebacker Jose Longoria, and junior linebacker Eli Rodriguez.

2013 Collin St. Bakery/Texas Sports Writers Association Class A All-State Team

 

FIRST TEAM

Offense

Tackles - Will Malek, Ganado, 6-2, 270, sr. and Johnny Serratt, Hico, 6-2, 250, jr.

Center - Tyler Neatherlin, Stamford, 6-4, 240, sr.

Guards - Trent Andrews, Bosqueville, 6-2, 285, sr. and (tie) Javier Rocha, Albany, 5-11, 270, sr. and Tanner Pietsch, Shiner, 6-2, 225, sr.

Tight end - Sterling Audrain, Stratford, 6-3, 180, sr.

Wide receivers – (tie) James Washington, Stamford, 6-0, 190, sr.; Jared Reagan, Booker, 5-10, 169, jr.; Dez Randle, San Augustine, 6-2, 180, sr.

Quarterback - Bo Wimberly, Stamford, 5-11, 168, sr.

Fullback - Octavion Burrell, Shelbyville, soph.

Running backs - Terry Gilbreath, Wellington, 5-9, 190, sr.; Cory Kyle, Seagraves, 6-1, 185, soph.; Jacolby Whitaker, Alto, 5-11, 200, sr.

All-purpose back - De'Nerian Thomas, Mart, 5-9, 155, jr.

Place-kicker - Angel Garza, Price Carlisle, 5-11, 200, jr.

Defense

Linemen - Trent Andrews, Bosqueville, 6-1, 275, sr.; Lance Norman, Anson, 6-1, 195, sr.; Kameron Smith, Chilton, 5-10, 235, sr.; Colby Wilganowski, Bremond, 6-2, 210, sr.

Linebackers - Eric Wiatrek, Falls City, 6-1, 175, sr.; Edgar Tellez, Wellington, 5-11, 195, sr.; Harrison Hull, Bremond, 5-10, 190, sr.; Tyler McLemore, Stamford, 5-10, 190, sr.

Secondary - Evan Sargent, Bremond, 6-2, 180, jr.; Riley Schaefer, Thorndale, 5-11, 170, sr.; Duane Hyles, Hico, 5-11, 185, jr.; (tie) Clay Vesely, Ganado, 5-10, 170, sr. and Xavier Hernandez, New Deal, 5-10, 165, sr.

Punter - Ty Ham, Mount Enterprise, 6-3, 180, sr.

Kick returner - Justin Johnson, Mount Enterprise, 5-7, 145, jr.

Offensive player of the year: Gilbreath, Wellington.

Defensive player of the year: Tellez, Wellington

Coach of the year: Wade Williams, Wellington

 

 

SECOND TEAM

Offense

Tackles - Tristan Patterson, Wellington, 6-0, 225, sr. and Colby Wilganowski, Bremond, 6-2, 210, sr.

Center - Armando Arroyo, Alto, 5-10, 230, sr.

Guards - Damon Butterfras, Goldthwaite, 5-10, 200. jr.; (tie) Draven Denison, Bremond, 6-2, 170, sr. and Eddy Velasquez, De Leon, 5-9, 220, jr.

Tight end - Cole Walterscheid, Muenster, 6-5, 215, sr.

Wide receivers - Drew Hayes, Bosqueville, 6-2, 185, jr. and Colton Austin, Thorndale, 5-10, 175, jr.

Quarterback - (tie) Hunter Lile, Booker, 5-9, 168, jr. and Klark Ashmore, Wellington, 6-1, 185, sr.

Fullback - Michael Gutierrez, Crosbyton, 5-8, 195, sr.

Running backs - D'Marcus Cosby, Mart, 5-8, 190, soph.; Chavis Gregory, Tenaha, 5-10, 200, sr.; (tie) John Lewis, Collinsville, 5-10, 170, sr.; Devan Harris, Quinlan Boles, 5-7, 144, sr.; and Keshawn Jackson, Cayuga, 5-8, 170, jr.

All-purpose back - Justin Twine, Falls City, 5-10, 195, sr.

Place-kicker - Nicolas Leon, Alto, 5-10, 190, sr.

Defense

Linemen - Walker Williams, Wellington, 6-1, 195, sr.; Jaggar Parrish, Goldthwaite, 5-10, 225, sr.; Cody Niemtschk, Thorndale, 6-0, 185, jr.; Denzelle Williams, Tenaha, 5-11, 210, sr.

Linebackers - Hagen Davis, Chico, 5-10, 175, jr.; Will Bruns, Flatonia, 6-1, 190, sr.; Jacob Stafford, Shiner, 6-2, 210, sr.; Kody Harris, Goldthwaite, 6-3, 200, jr.

Secondary - James Washington, Stamford, 5-11, 185, sr.; D'Marcus Cosby, Mart, 5-8, 190, soph. Jacob Callahan, Iraan, 5-9, 165, jr. ; (tie) Adrian Quezada, Seagraves, 5-9, 160, sr. and De'Nerian Thomas, Mart, 5-9, 160, jr.

Punter - Clint Sidwell, Muenster, 5-9, 190, sr.

Kick returner - Greyson Gonzalez, Bosqueville, 5-4, 145, jr.

 

 

THIRD TEAM

Offense

Tackles - Nick Dyer, Mason, 6-2, 225, sr. and Justin Fierova, Woodsboro, 6-0, 245, sr.

Center - Jeffrey Collins, Wellington, 5-10, 185, jr.

Guards - Anthony Ontiveros, Seagraves, 5-8, 190, jr.; Tanner Vance, Stamford, 6-2, 260, jr.

Tight end - (tie) Reed Rightmer, Flatonia, 6-0, 165, sr. and David Jentsch, Milano, 6-2, 210, sr.

Wide receivers - Alex Faith, Albany, 5-8, 155, soph. and Tristian Guzman, Booker, 5-9, 142, soph.

Quarterback - (tie) Jalen Garza, Anson, 5-11, 170, sr.; Dean Gaskamp, Falls City, 6-1, 180, sr.;and Jordan Millar, Milano, 6-0, 190, sr.

Fullback - LaDareon Hunter, New Deal, 5-10, 195, sr.

Running backs - Barry Johnson, Sudan, 5-10, 155, jr.; Caleb Masters, Albany, 5-7, 150, soph.; (tie) Toby Moss, Detroit, 5-11, 175, sr. and David Ortega, Brackettville, 5-10, 180, jr.

All-purpose back - Louis Brown, Burton, 6-6, 210, jr.

Place-kicker- Michael Phillips, Overton, 5-7, 155, sr.

Defense

Linemen - Lane Turner, Hico, 6-2, 215, jr.; Cole Walterscheid, Muenster, 6-5, 215, sr.; David Jentsch, Milano, 6-2, 210, sr.; Draven Denison, Bremond, 6-2, 270, sr.

Linebackers - Louis Brown, Burton, 6-6, 210, jr.; Landon Hunter, New Deal, 5-10, 195, sr.; Brannan Love, Meridian, 6-1, 183, sr.; Collin Nail, Mart, 5-10, 205, jr.

Secondary - Auston Sadberry, De Leon, 5-9, 160, sr.; Jonathan Witt, La Pryor, 6-0, 155, soph.; Haze Wood, San Angelo TLC Academy, 5-9, 150, sr.; Cody Adams, James Bowie, 5-10, 155, sr.

Punter - Hunter Mraz, Shiner, 5-10, 165, sr.

Kick returner - ReShod Williams, Pineland West Sabine, 5-8, 170, jr.

  

HONORABLE MENTION

Offense

Tackles - Jared Endres, Muenster, sr.; Andrew Keith, De Leon, 6-0, 240, sr.; Levi Lewis, Runge, sr.; Darol Mayberry, Italy, 6-0, 270, sr.; Shane Robertson, Springlake-Earth, 6-6, 280, sr.; William Stolle, Falls City, 6-3, 200, jr.

Centers - Manuel Almeda, Ganado, 6-0, 226, sr.; Zech Alonzo, New Deal, 5-8, 220, sr.; H.L. James, Christoval, 5-11, 250, jr.; Ethan Nall, Albany, 6-0, 205, sr.; Jason LeJeune, Sabinal, 5-11, 250, jr.; Michael Ortiz, Iraan, 6-2, 230, sr.

Guards - Braydan Andel, Ganado, 5-10, 205, sr.; Jared Endres, Muenster, 5-9, 200, sr.; Mark Garcia, Brackettville, jr.; Miguel Luna, La Pryor, 5-10, 230, sr.; Damion Montes, Sudan, 6-0, 190, sr.; Ray Romero, Christoval, 6-1, 300, sr.; Kyle Zavala, Mason, 6-0, 245, jr.; Joe Valderas, Bruni, sr.

Ends/Receivers - Austin Aguirre, Normangee, soph.; Brett Anderson, Kerens, 5-10, 155, sr. ; Harrison Hull, Bremond, 5-10, 180, sr.; Mitchell Lane, Christoval, 5-11, 170, sr.; Shelton Toliver, Roscoe, sr.; Matt Villanueva, Anson, sr.

Quarterbacks - CJ Collins, Bosqueville, 6-4, 185, sr.; Tyler Hall, Panhandle, sr.; Hayden Martinez, Iola, 5-11, 205, jr.; Jamikel Roberts, San Augustine, 6-0, 185, jr.; Tanner Rodriguez, Seagraves, 5-8, 155, jr.; Riley Schaefer, Thorndale, 5-11, 170, sr.; TaMarcus Sheppard, Italy, 6-0, 170, sr.; Zac Sturns, Alto, 6-2, 185, sr.

Fullback - Trey Henderson, Hubbard, 5-10, 200, sr.

Running Backs - Cody Adams, James Bowie, 5-10, 155, sr.; Landon Boaz, Valley View, 6-3, 205, sr.; Marcus Coleman, Shiner, 170, sr.; Tanner Demuth, Burton, 5-10, 165, sr.; Brandon Garcia, San Angelo TLC Academy, 5-10, 185, sr.

Tyrone Johnson, Hamlin, 5-10, 175, jr.; Matt Medina, Sabinal, 5-10, 180, sr.

Kaleb Reese, Ralls, 5-11, 175, sr.; Charles Simpson, Chilton, 5-8, 155, sr.; Clay Vesely, Ganado, 5-10, 170, sr.

All-purpose backs - Luke Parker, Christoval, 5-9, 170, jr.; Maurice Sanders, Sundown, 5-4, 140, sr.; Bryce McGowan, Carlisle,5-8, 145, jr.

Place-kicker - Colton Austin, Thorndale, 5-10, 175, jr.

Defense

Linemen - Braydan Andel, Ganado, 5-10, 205, sr.; Jared Endres, Muenster, 5-9, 200, sr. ; Seth Garrett, Overton, jr.; Kaleb Gresham, Windthorst, 6-3, 202, sr.; Tyarius Hackett, Alto, 6-1, 195, jr.; Todd Heger, Weimar, 6-0, 195, jr.; Cole Jackson, New Deal, 6-4, 200, sr.; Monroe Luther, Springlake-Earth, 6-0, 184, sr.; Devon Lyssy, Falls City, 5-10, 190, sr.; Trevor Melton, Stratford, jr.; Mitchel Mica, Flatonia, 6-0, 230, sr.; Scott Mills, Mart sr.; Cooper Newsom, Brackettville, jr.; Robby Pinon, Seagraves, 5-9, 170, soph.; Andrew Rodriquez, Stamford, 5-10, 220, sr.; Ezequiel Rodriguez, Memphis, 6-2, 250, sr.; Ty Shaw, Sudan, 6-0, 180, sr.; Johnny Serratt, Hico, 6-2, 250, jr.; Kris Vasquez, New Deal, 6-0, 215, jr.; Kyle Zavala, Mason, 6-0, 245, jr.

Linebackers - Drew Berry, Sundown, 5-10, 185, soph.; Luis Castillo, Mason, 5-10, 165, jr.; Tanner Demuth, Burton, 5-10, 165, sr.; Jeric Esparza, Runge, jr.; Blake Hyles, Hico, 5-10, 185, soph.; David Hernandez, Quinlan Boles, jr.; Jordan Johnson, Hubbard, 6-0, 215, sr.; Barry Johnson, Sudan, 5-10, 185, jr.; Dillon Kirkland, Farwell, sr.; Jose Longoria, Seagraves, 5-7, 165, sr.; Justin Jones, Albany, 5-10, 170, sr.; Kelton Long, Wellington, 5-9, 175, jr.; Tyler Malcolm, Falls City, 6-0, 155, sr.; Trenton Massey, San Angelo Texas Leadership Academy, 6-0, 220, sr.; Mason Miller, Sabinal, 5-10, 170, sr.; Sam Millsap, Iola, 5-11, 175, sr.; Jackson O’Harrow, Eldorado, 5-10, 180, sr.; Ray Parmer, Tahoka, 5-10, 200, sr.; Luis Perez, La Pryor, 5-8, 190. jr.; Eli Rodriguez, Seagraves, 5-10, 170, jr.; Tamarcus Sheppard, Italy, 6-0, 170, sr.; Logan Smith, Alto, 5-10, 180, sr.; Tanner Stone, Stratford, soph.

Defensive Backs - Nick Bonorden, Milano, 5-9, 155, sr.; Darryl Calloway, Shamrock, soph.; Miguel Castillo, Mason, 5-9, 150, jr.; Josh Duffey, Pineland West Sabine, 6-1, 175, jr.; Jonathan Flores, Woodsboro, sr.; John Ray Gonzales, La Pryor, 5-10., 160, sr.; Garrett McCann, Ganado, 6-0, 155, fr.; Bo Wimberly, Stamford, 5-11, 165, sr.; Trey Robertson, Italy, 6-3, 270, sr.; Maurice Sanchez, Sundown, 5-4, 150, sr.; Kirkland Wilson, Pineland West Sabine, 5-9, 180, jr.

Punter - Kaleb Reese, Ralls, 5-11, 175, sr.

Kick returners - Austen Camber, Falls City, 6-0, 160, sr.; John Lewis, Collinsville, sr.; Kaleb Reese, Ralls, 5-11, 175, sr.; Charles Simpson, Chilton, 5-8, 155, sr.; De'Nerian Thomas, Mart, 5-9, 155, jr.