2014 Seagraves Relays

@ Eagle Field, Seagraves

Thursday, Feb. 27, 2014

Girls Division

Team Scores

1. New Deal, 152 points; 2. Sundown, 105; 3. Kermit, 83; 4. Sudan, 81; 5. Seagraves, 60; 6. Morton, 55; 7. Smyer, 49; 8. Plains, 16; 9. Whiteface, 10; 10 Loop, 4.

Individual Results

Field Events

Discus: 1. Mckenzie Hockenberry, New Deal, 109 feet, 10 inches; 2. Brie Dewbre, Morton, 100-0; 3. Brittaney Stolfo, New Deal, 93-11.75; 4. Monica Villanueva, Whiteface, 85-9.50; 5. Callie Dean, Plains, 81-7.50; 6. Alyssa Martinez, Smyer, 80-8.50.

High jump: 1. Madily Edwards, Sudan, 4-10; 2. Taya Hamilton, Plains, 4-6; 3. Arien Ditto, Kermit, 4-6; 4. Alyssa Bruce, New Deal, 4-6; 5. Ashley McCullough, Smyder, 4-4; 6. Aspen Jordan, New Deal, 4-2.

Long jump: 1. Ashton Shultz, Sudan, 15-5.25; 2. Starr Coronado, New Deal, 14-9.50; 3. Kristina Thorn, Sudan, 14-5; 4. Arien Ditto, Kermit, Kermit, 14-5; 5. Brittany Howard, Kermit, 14-4; 6. Rebekah Thompson, Smyer, 13-4.50.

Shot put: 1. Brie Dewbre, Morton, 37-4; 2. Brittaney Stolfo, New Deal, 31-5; 3. Marissa Alarcon, Kermit, 30-10.5; 4. Mckenzie Hockenberry, New Deal, 30-7.75; 5. Mariah Cavezuela, Morton, 26-5.75; 6. Erin Larson, Sudan, 25-8.5

Triple jump: 1. Starr Coronado, New Deal, 31-1; 2. Shelby McCullough, Smyer, 28-4; 3. Alyssa Johnson, New Deal, 28-2; 4. Whitney Oglesby, Whiteface, 28-0; 5. Isabella Briones, Kermit, 26-5; 6. Rebekah Thompson, Smyer, 25-3.

Pole vault: 1. McKaela Hockenbery, New Deal, 8-6; 2. Rylea Hill, New Deal, 7-6; 3. Savanah Murphy, Smyer, 7-0; 4. McKenzie Johnson, New Deal, 6-0.

Running Events

3,200: 1. Andrea Sanchez, Sundown, 12 minutes, 42.98 seconds; 2. Hannah Jenkins, 14:04.10; 3. Emely Chacon, Kermit, 14:14.12; 4. Maegan Cantu, New Deal, 14:46.48; 6. Karina Hoecker, Plains, 14:54.39; 6. Taylor McWilliams, New Deal, 15:18.17

400 relay: 1. Seagraves A, 52.35; 2. New Deal A, 52.88; 3. Sudan A, 53.08; 4. Kermit A, 54.58; 5. Sundown A, 54.96; 6. Morton A, 55.20; 7. Smyer A, 57.97.

800: 1. Harley Hernandez, Smyer, 2:37.33; 2. Toni Garza, Morton, 2:48.32; 3. Alyssa Johnson, New Deal, 2:52.03; 4. Erika Armendariez, Loop, 2:57.50; 5. Ambrosia Nelson, Sudan, 3:04.92; 6. Ragan Holder, Sundown, 3:05.94.

100 hurdles: 1. Asthon Sawyer, Sudan, 17.06; 2. Whitney Thoms, Sundown, 17.47; 3. Jenna Legan, Sundown, 17.76; 4. Vicki Rico, Sundown, 17.82; 5. Ashton Schultz, Sudan, 17.97; 6. Railee Anderson, New Deal, 20.02.

100: 1. Shaylee Johnson, Sudan, 12.68; 2. Victoria Flores, Morton, 12.96; 3. Kay’D Villeags, New Deal, 13.01; 4. Starr Coronado, New Deal, 113.1; 5. Ashton Shultz, Sudan, 13.50; 6. AllisonGiussani, Sundown, 13.62. Others: 7. Arien Ditto, kermit, 13.74; 10. Bekkie Floriana, Kermit, 14.50.

800 relay: 1. Seagraves A, 1:52.11; 2. New Deal A, 1;55.89; 3. Sundown A, 1:58.06; 4. Kermit A, 1:58.36; 5. Smyer A, 2:08.24.

400: 1. Anabelle Vasquez, Kermit, 1:09.41; 2. Beverly Garcia, Morton, 1:09.71; 3. Alyssa Lopez, Sundown, 1:10.64; 4. Madilyn Edwards, Sudan, 1:10.79; 5. Amber Binion, Sudan, 1:11.26; 6. Mariah Cavezuela, Morton, 1:12.53.

300 hurdles: 1. Elizabeth Arellano, Sundown, 53.54; 2. Alyssa Johnson, New Deal, 54.67; 3. Jenna Legan, Sundown, 53.90; 4. Aspen Jordan, New Deal, 58.58; 5. Alexis Childers, Whiteface, 58.66; 6. Railee Anderson, New Deal, 61.88.

1,600: 1. Andrea Sanchez, Sundown, 6:02.70; 2. Hannah Jenkins, Sundown, 6:18.79; 3. Emely Chacon, Kermit, 6:25.46; Karina Hoecker, Plains, 6:43.28; Maegan Cantu, New Deal, 6:50.33; 6. Lynelle Hernandez, Sundown, 6:53.72.

1,600 relay: 1. Seagraves A, 4:27.75; 2. Kermit A, 4:38.42; 3. Smyer A, 4:41.66; 4. Sundown A, 4:45.40; 5. New Deal A, 4:46.30; 6. Morton A, 5:03.01.

Boys Division

Team Scores

1. New Deal, 178.50 points; 2. Sudan, 114; 3. Kermit, 94.50; 4. Seagraves, 71; 5. Plains, 63; 6. Sundown, 44; 7. Smyer, 40; 8. Whiteface, 6; 9. Morton, 4; 10. Loop, 2.

Individual Results

Field Events

Discus: 1. Bryce Jones, Smyer, 134 feet, 4 inches; 2. Christian Howard, New Deal, 121-5.5; 3. Juan Valenzuela, Kermit, 108-0.5; 4. Austin Pena, New Deal, 107-10; 5. Daniel Cooper, Kermit, 106-9; 6. Zach Alonzo, New Deal, 105-10.5.

High jump: 1. Tanner Fisher, Sudan, 6-2; 2. Demetrius Jackson, New Deal, 5-10; 3. Tanner Rodriguez, Seagraves, 5-10; 4. Xavier Hernanez, New Deal, 5-10; 5. Paul Vidales, Sundown, 5-6; 6. Cody Thomas, New Deal, 5-6.

Long jump: 1. Reece Harper, Sudan, 20-9; 2. Barry Johnson, Sudan, 20-8; 3. Xavier Hernandez, New Deal, 20-4; 4. Tanner Fisher, Sudan, 20-3.5; 5. Nathan Acfalle, Whiteface, 19-2.5; 6. VJ Gamez, New Deal, 18-5.5.

Shot put: 1. Christian Howard, New Deal, 44-3.5; 2. Bryce Jones, Smyer, 43-3.5; 3. Kris Vasquez, New Deal, 38-8.5; 4. David Ramirez, Plains, 37-1; 5. Alex Barrientes, Plains, 36-11; 6. Isaac Valencia, Mortona, 36-10.5. Others; 8. Daniel Cooper, Kermit, 36-8.75.

Triple jump: 1. Reece Harper, Sudan, 42-2; 2. Xavier Hernandez, New Deal, 41-11; 3. Robby Pinon, Seagraves, 39-11; 4. Darius Jackson, New Deal, 39-11; 5. Stephen Schovajsa, Sudan, 39-1; 6. Eli Rodriguez, Seagraves, 38-8.

Pole vault: 1. Mason Heald, New Deal, 12-0; 2. Jr. Arreola, Kermit, 12-0; 3. Dylan Massey, New Deal, 11-0; 4. Austin Brown, Smyder, 8-0.

Running Events

3,200: 1. Jordan Brown, Smyer, 10 minutes, 48.46 seconds; 2. Will Wilkins, Plains, 11:24.06; 3. Carlos Carrasco, Kermit, 11:35.06; 4. Bo Thoms, Sundown, 11:42.76; 5. Denton Baker, Kermit, 12:20.00; 6. Javier Lopez, Morton, 12:26.95. Others: 7. Diego Lopez, Kermit, 12:48.25.

400 relay: 1. New Deal A, 44.05; 2. Sudan A, 44.55; 3. Kermit A, 45.14; 4. Sundown A, 46.64; 5. Plains A, 46.98; 6. Morton A, 47.69; 7. Whiteface A, 48.18

800: 1. Zack Wilkins, Plains, 2:06.23; 2. Jose Carrasco, Kermit, 2:10.33; 3. Jaime Gueto, Plains, 2:11.45; 4. Marco Olivares, kermit, 2:11.74; 5. Jonathan Chavez, Sundown, 2:14.44; 6. Dylan Massey, New Deal, 2:14.45.

110 hurdles: 1. Stephen Schovajas, Sunda, 16.54; 2. Cody Thomas, New Deal, 17;09; 3. Austin Reed, Plains, 17.43; 4. Xavier Trillo, Sudan, 17.44; 5. Darius Jackson, New Deal, 18.47; 6. Colby Scott, Loop, 19.27.

100: 1. VJ Gamez, New Deal, 10.96; 2. Chris Stallings, Kermit, 11.12; 3. Ladarian Hunter, New Deal, 11:39; 4. Jr Arreola, Kermit, 11:53; 5. Tanner Rodriguez, Seagraves, 12.71; 6. Tre Patton, New Deal, 11.80; and Dylan Floriana, Kermit, 11.80.

800 relay: 1. New Deal A, 1:31.70; 2. Seagraves A, 1:32.96; 3. Kermit A, 1:35.62; 4. Sudan A, 1:35.77; 5. Sundown A, 1:36.77; 6. Whiteface A, 1:40.58.

400: 1. Demetrius Jackson, New Deal, 53.07; 2. Michael Lopez, Seagraves, 53.99; 4. Richard Muniz, Kermit, 55.12; 4. Omar Guardiola, Sundown, 53.21; 5. Gage Melendez, New Deal, 57.91; 6. Marco Olivares, Kermit, 58.45.

300 hurdles: 1. Barry Johnson, Sudan, 42.13; 2. Uriel Martinez, Seagraves, 42.20; 3. Cody Thomas, New Deal, 44.61; 4. Austin Reed, Plains, 45.60; 5. Xavier Sudan, 46.18; 6. Jackson Tupin, Loope, 46.77.

200: 1. Maurice Sanchez, Sundown, 23.57; 2. Richard Longoria, Seagraves, 23.75; 3. Christian Taylor, Sundown, 24.75; 4. Ladarian Hunter, New Deal, 24.76; 5. Chris Stallings, Kermit, 24.96; 6. Brandon Pereya, Plains, 25.37. Others: 7. Dylan Floriana, Kermit, 25.49.

1,600: 1. Zack Wilkins, Plains, 4:58.54; 2. Jordan Brown, Smyder, 4:59.08; 3. Will Wilkins, Plains, 5:09.84; 4. Michael Looney, New Deal, 5:12.50; 5. Jaime Cueto, Plains, 5:14.03; 6. Carlos Carrasco, Kermit, 5:22.12.

1,600 relay: 1. Sudan A, 3:35.18; 2. Seagraves A, 3:39.48; 3. Kermit A, 3:43.52; 4. New Deal A, 3:52.93; 5. Sundown A, 3:53.07; 6. Whiteface A, 4;06.62; 7. Morton A, 4:09.78.